Αντιμετωπίζοντας την πρόκληση της τάξης του μέλλοντος. Πώς να αντιμετωπίσουμε τον εθισμό στο διαδίκτυο και ταυτόχρονα να χρησιμοποιήσουμε σημαντικά εργαλεία του στην τάξη.

Ο σύγχρονος κόσμος μας χαρακτηρίζεται από αυξημένη συνδεσιμότητα διαδικτύου και χρήση τεχνολογίας.

Από την εμφάνιση του Διαδικτύου και των smartphones, έρευνες έχουν δείξει αύξηση του αριθμού των ανθρώπων που αγωνίζονται με τον εθισμό στην τεχνολογία. Οι νέες γενιές μαθητών έχουν στη διάθεσή τους τεράστια ποσότητα πληροφοριών και δυνατοτήτων, και οι σημερινοί εκπαιδευτικοί μπορούν να τους βοηθήσουν και να τους καθοδηγήσουν στην εκμετάλλευση του Ιστού με θετικό τρόπο.

Πρέπει λοιπόν να

1.Να κατανοήσουμε τις θετικές πτυχές των εργαλείων web 2.0 (π.χ. πώς μπορούμε να εφαρμόσουμε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης στην τάξη μας προκειμένου να ενισχύσουμε την εμπλοκή των μαθητών).

2.Να μάθουμε πώς οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιούν θετικά την τεχνολογία στην προσωπική τους ζωή, να κατανοούν τον κόσμο και να εκφράζουν τα ταλέντα τους (εμπλοκή σε δραστηριότητες όπως επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο).

3. Να ανακαλύψουμε τα χρονικά όρια της εμπλοκής διαδικτύου στη μάθηση.