ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΤΑ ‘ΕΡΤΖΙΑΝΑ’ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΜΕ 15 ΜΑΘΗΤΕΣ

Από τις 12/03/23 μεχρι τις 18/03.23, δεκαπέντε  μαθητές του Δευτέρου Λυκείου και 4 εκπαιδευτικοί μετακινήθηκαν στο Pirmasensτης Γερμανίαςγια να διαδράσουνκαι συνεργαστούν με μαθητέςκαι εκπαιδευτικούς απότο IntegrierteGesamtschule  στο Thaleischweiler-Fröschen, της Γερμανίας προκειμένου να επιτύχουν την παραγωγή ραδιοφωνικών εκπομπών και podcasts. Υλοποίησαν δραστηριότητα παραγωγής ραδιοφωνικής εκπομπής με τιτλο“ΕRASMUSONAIR”.

Ήδη από την πρώτη ημέρα ανατέθηκε στους μαθητές εργασία για την παραγωγή podcastς.Οι πρώτες ερωτήσειςείχαν σχέση με τις εντυπώσεις που δημιούργησε στα παιδιά της Ελλάδας η Γερμανία  και στη συνέχεια οιεντυπώσεις των Γερμανών μαθητών από το ταξίδι τους στην Ελλάδα .Οι ξεναγήσειςσε πόλεις και τα αξιοθέατα της Γερμανίας περιλάμβαναν  εργασίεςοι οποίες έπρεπε να ολοκληρωθούν μέσω της αλληλεπιδράσης με τον ντόπιο πληθυσμό.

Την Πέμπτη  τελειώσανοι ηχογράφησεις και οι ομάδες επεξέργαστηκαν  το υλικό που είχαν ηχογραφήσει ώστε να παραχθείτο επιθυμητό αποτέλεσμα από τις ομάδες και να αναρτηθεί στο

Διαδικτυακό ραδιόφωνο που διατηρεί το σχολείο της Γερμανίας.https://www.antenne-igstf.de/

Μέσα από την κινητικότητα των Εκπαιδευτικών και μαθητών του Δευτέρου Λυκείου επιτεύχθηκε ηενίσχυση της αυτοαντίληψης και της δημιουργικής ικανότητας των μαθητών,που αποτελούν και το βασικό στόχο του προγράμματος AccreditationErasmus (2020-2027) του Δευτέρου Λυκείου Καβάλας.

Οι Εκπαιδευτικοί                                                                                                     Ο Διευθυντής

Πορφυλίδου Ελλισσάβετ                                                                              Δημήτρης   Λυμπεράκης

Ιωακείμ Παναγιώτης

Παπαδοπούου βασιλική