Με αφορμή την ημέρα ευαισθητοποίησης για τον αυτισμό που έχει πλέον καθιερωθεί στις 2 Απριλίου, και στα πλαίσια εκπαιδευτικών δράσεων, 15 μαθητές και μαθήτριες του Β2 του 2ου ΓΕΛ Καβάλας επισκέφθηκαν το φιλόξενο χώρο του  ΚΔΑΠ-ΜΕΑ  (Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης  Παιδιών) "ΣΥΓΧΡΟΝΟ"  στην Καβάλα, την Πέμπτη 4/4.  Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών/παιδαγωγών  του κέντρου, συμμετείχαν στις δραστηριότητες που ετοίμασε το ΚΔΑΠ  μέσα και έξω από το χώρο του κέντρου. Έπαιξαν παιχνίδια γνωριμίας, ζωγράφισαν και δημιούργησαν αφίσες , έπαιξαν μπάσκετ  στο πάρκο Φαλήρου και  τραγούδησαν όλοι μαζί.

Ήταν μια σημαντική εμπειρία, κατά τη διάρκεια της οποίας οι μαθητές και μαθήτριες μας ήρθαν κοντά με τους ωφελούμενους του κέντρουκαι η  χαρά στα πρόσωπα και τα χαμόγελα τους αποτέλεσαν την μεγαλύτερη ανταμοιβή. Η ιδιαίτερη χαρά και προθυμία με την οποία συμμετείχαν σε αυτή τη δράση  καταδεικνύουν τη συνειδητοποίηση, ότι η διαφορετικότητα δεν αποτελεί εμπόδιο στην επικοινωνία  και  προαναγγέλλουν την υλοποίηση και άλλων παρόμοιων  δράσεων στο μέλλον.

Τέτοιες δράσεις συμβάλλουν στην άρση των στερεοτύπων απέναντι στη διαφορετικότητα και στην ευαισθητοποίηση της κοινωνίας.

Ευχαριστούμε πολύ την Δ/ντρια του ΚΔΑΠ-ΜΕΑ  «ΣΥΓΧΡΟΝΟ» κ. Μερσίνογλου, όλο το προσωπικό και τους ωφελούμενους που μας υποδέχθηκαν εγκάρδια  με ένα τεράστιο χαμόγελο,  στον χώρο τους .