ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ για τη μαθητική παράσταση του 2ου ΓΕ.Λ. Καβάλας

"Όταν οι έφηβοι επαναστατούν για την οικολογική καταστροφή"

«ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΥΔΑΤΑ»  φώναξαν δυνατά και με καθαρή φωνή οι έφηβοι μαθητές- πρωταγωνιστές της θεατρικής παράστασης που βασίστηκε στο ομώνυμο έργο του Γιάννη Τσίρου, την οποία παρουσίασε στο κοινό της πόλης μας,  το 2ο ΓΕΛ ΚΑΒΑΛΑΣ,  την  Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 σε δύο παραστάσεις, στις 10:30 π.μ. και 9:00 μμ. στο Δημοτικό Θέατρο « Αντιγόνη Βαλάκου».

Μέσα από μια ρεαλιστική καταγραφή των εφηβικών τους προβληματισμών τρεις μαθητές Λυκείου υπερασπίζονται με σθένος τα ιδανικά τους, μένουν ακλόνητοι στα πιστεύω τους και εμπλέκονται ενεργά σε μια επικίνδυνη υπόθεση όπου θα έρθουν αντιμέτωποι με τις ευθύνες τους, θα βιώσουν συναισθηματικές συγκρούσεις  και θα συνειδητοποιήσουν τα όρια τους στο δρόμο προς την ουσιαστική ενηλικίωση.

«Οικολογική – συνείδηση … Ακούγεται … σαν κάτι αθώο… Σαν κάτι που είναι από κάτω … και μάχεται … το ένοχο από πάνω … Μόνο που τώρα … είμαστε εμείς από πάνω … Τα καταφέραμε … , είχε πει ο Μάρκος σε μία στιγμή αυτοελέγχου και εκτίμησης της κατάστασης.

Σε δύο παραστάσεις, γεμάτες με κόσμο, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία  να «ενσαρκώσουν» τον προβληματισμό τους και τις ανησυχίες τους για την περιβαλλοντική κρίση, να «πολεμήσουν» με τα επιχειρήματά τους για να παραμείνει ελεύθερο το δώρο της φύσης, το νερό,ενώ παράλληλα εξέφρασαν τα συναισθήματά τους, τραγικά και μη, όπως μόνο το θέατρο μπορεί να κινητοποιήσει.

Στην παράσταση έπαιξαν οι μαθητές του σχολείου μας: Στέλα Δημητριάδου (Χρύσα), Νεφέλη- Μιχαέλα Βάσσιου( Ανθή), Λήδα Πρεπόνη (Μάρκος) και Αλέξανδρος Κόνσουλας (Άνδρας).  Επίσης, βοήθησαν στον ήχο και στο φροντιστήριο οι μαθητές: Άννα Βαφείδου, Ανδρέας Ορφανίδης, Γιάννης Κώτσης, Θρασύβουλος Τσακώνης.  Πολύτιμη και ουσιαστική ήταν η σκηνοθετική επιμέλεια από τον καταξιωμένο στο χώρο, Γιάννη Κουκιά. Στη μουσική επιμέλεια αναφέρονται οι: Μαρία Στυλιανού (εκπαιδευτικός- φιλόλογος και εμπνευστής της όλης προσπάθειας), ο Γιάννης Κουκιάς και η μαθήτρια Λήδα Πρεπόνη. Την αφίσα επιμελήθηκε η μαθήτρια, Στέλα Δημητριάδου ενώ η χορογραφία- κίνηση ήταν σχεδιασμένη από το μαθητή, Θρασύβουλο Τσακώνη. Το ρόλο του εμψυχωτή- καθοδηγητήείχαν οι εκπαιδευτικοί- φιλόλογοι, Μαρία Στυλιανού και Πηνελόπη Γρηγοριάδου.

Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Δήμο Καβάλας και ιδιαίτερα το ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας για την ευγενική παραχώρηση του Δημοτικού Θεάτρου «Αντιγόνη Βαλάκου», την εκπαιδευτική κοινότητα και φυσικά  όλους όσοι μας τίμησαν με την παρουσία τους.