Δύο μαθήτριες του 2ου ΓΕΛ Καβάλας πήραν μέρος στην 46η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής  του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος (Ε.Κ.Ν.Ε.)-YouthParliamentGreece (EYP Greece), η  οποία έχει λάβει έγκριση διοργάνωσης και διεξαγωγής από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) και το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.) με αρ. πρωτ. Φ15.1/140719 /Δ2/7-12-2023. Η 46η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής (ΕΣΕ) διεξήχθη  στην Θεσσαλονίκη από την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 έως και τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 και οι μαθήτριεςμας, ΓΙΝΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΘΑ και ΕΥΑ ΚΑΤΣΙΚΑ,  συμμετείχαν στις εργασίες του μαζί με 120 μαθητές Λυκείου, 15 έως 18 ετών, από τις Περιφέρειες Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Δυτικής Μακεδονίας, Ηπείρου, Θεσσαλίας και Κεντρικής Μακεδονίας.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων είναι ένας µη κερδοσκοπικός οργανισµός από νέους για νέους, στον οποίο συµµετέχουν 40 χώρες της Ευρώπης και έχει ως κύριο στόχο την προώθηση της ευρωπαϊκής διάστασης στην εκπαίδευση.Η θεματική της Συνδιάσκεψης  για το 2023 είναι :“Αέναη Άνθηση των Νέων: Επαναξιολογούμε τις παιδαγωγικές μεθόδους και επενδύουμε στη δια βίου μάθηση”. Η  Συνδιάσκεψη προάγει τις αρχές του σεβασμού, της δημοκρατικής συνύπαρξης, του διαλόγου και της αλληλεγγύης τόσο στο πλαίσιο μάθησης όσο και στην ευρύτερη κοινότητα. Στη Γενική Ολομέλεια, η οποία έχει τη μορφή κοινοβουλευτικής διαδικασίας, στις 18 Δεκεμβρίου, οι σύνεδροι παρουσίασαν  τα ψηφίσματά τους και επιχειρηματολόγησαν  υπέρ αυτών ενώπιον των άλλων Επιτροπών. Ακολούθησε  ένας δομημένος διάλογος κατά τον οποίο οι υπόλοιποι είχαν την ευκαιρία να  θέσουν ερωτήσεις, να υποστηρίξουν ή να αντικρούσουν -πάντοτε με επαρκή επιχειρηματολογία και σε πλαίσιο αλληλοσεβασμού- το εκάστοτε ψήφισμα και τις προτάσεις που εισήγαγε.  Μετά το πέρας αυτής της διαδικασίας, έγινε  η τελική ψηφοφορία, στην οποία κάθε σύνεδρος, έχοντας διαμορφώσει μία ολοκληρωμένη άποψη επί του ζητήματος που συζητήθηκε, είχε το δικαίωμα είτε να καταψηφίσει είτε να υπερψηφίσει ένα Ψήφισμα. Έτσι, κατά τη διεξαγωγή της Ολομέλειας, οι σύνεδροι καλούνται να αντιμετωπίσουν θέματα με τα οποία δεν είχαν έρθει σε επαφή κατά τις εργασίες των δικών τους επιτροπών και κατ’ επέκταση, λόγω αυτής της πρόκλησης, αποκτούν προσαρμοστικότητα και ευελιξία, ενώ παράλληλα εμβαθύνουν τις γνώσεις τους σε νέα αντικείμενα. Ε.Κ.Ν.Ε.

Η γλώσσα εργασίας όλων των φάσεων ήταν  η αγγλική.

Το 2ο ΓΕΛ θα ήθελε να ευχαριστήσει την κ. Ηρακλείτη Ευαγγελία η οποία και συνόδεψε τις δύο μαθήτριες στη Θεσσαλονίκη.

αποτελεί ένα µη κερδοσκοπικό σωµατείο που συστάθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1994 και τον επίσηµοφορέα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Ελλάδα

Στόχος της 46ης ΕΣΕ είναι, μέσω της προσομοίωσης των διαδικασιών λήψης αποφάσεων του

Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, εμπλουτισμένη με διαδικασίες δόμησης ομάδας και εργασιών επιτροπών,να επιλεγούν τριάντα (30) μαθητές, εκ των οποίων οι 6 πρώτοι θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην

100η Διεθνή Σύνοδο του Ε.Κ.Ν. στην Κωνσταντινούπολη της Τουρκίας (Άνοιξη, 2024).